K paušální dani se můžete přihlásit, pokud jste OSVČ za těchto podmínek
- nejste plátcem DPH a nemáte povinnost k dani z přidané hodnoty, s vyjímkou registrační povinnosti identifikované osoby
- nejste společníkem veřejné obchodní společnosti ani komplementářem komanditní společnosti
- není proti vám vedeno insolvenční řízení
- nevykonáváte činost, ze které plynou příjmy ze závislé činnosti (zaměstanec), s vyjímkou příjmů, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně
- vaše příjmy ze samostatné výdělečné činnosti v rozhodném zdaňovacím období (rok 2020) nepřesáhly 1 milion Kč
- pracujete-li na dohodu, máte nárok jen tehdy, pokud je dohoda o pracovní činnosti (DPČ) s odměnou do 3500Kč a dohoda o provedení práce (DPP) do 10 tis. Kč měsíčně
Termín podání oznámení je do pondělí 11. ledna 2021
Formulář můžete vyplnit ručně nebo online. Vyplněný formulář pak musíte nejpozději do pondělí 11. ledna odevzdat místně příslušnému finančnímu úřadu. Můžete to udělat přes datovou schránku, poštou, na podatelně finančního úřadu či do sběrného boxu umístěného na územním pracovišti.
Měsíční záloha v režimu paušální daně je pro příští rok 5.469 Kč.
V částce je započteno minimální zdravotní pojistné ve výši 2393 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 % ve výši 2976 Kč a 100 Kč na dani z příjmů. Ročně to znamená celkový paušální odvod ve výši 65.628 Kč.
Měsíční zálohu musíte zaplatit vždy nejpozději do 20. dne daného kalendářního měsíce. Výjimkou je lednová záloha v roce 2021, která bude splatná do 22. února 2021. Další možností je předplatit si paušální daň třeba na rok dopředu. V takovém případě by se zaplacená částka započítávala na zálohy za jednotlivé měsíce.
Zálohy paušální daně budou odváděny na účet jednotlivých finančních úřadů s předčíslím bankovního účtu 2866, číslem matriky finančního úřadu, kódem banky 0710 (ČNB) a názvem „Paušální daň a paušální veřejná pojistná“.
Pokud s podnikáním začnete v průběhu roku 2021, můžete oznámení o vstupu do paušálního režimu podat správci daně současně s oznámením o zahájení podnikání. U OSVČ, která zahajuje činnost v průběhu zdaňovacího období (po 10. 1. 2021), platí všechny podmínky pro vstup do tohoto režimu stejně jako pro již podnikající poplatníky, s tím rozdílem, že se tyto podmínky nezkoumají k začátku rozhodného období, ale k okamžiku zahájení výkonu činnosti,
uvádí k tomu finanční správa.
Přínosem paušální daně je především snížení administrativní zátěže. Platíte totiž jen jednu měsíční paušální platbu. Tím budete mít vyřešenou povinnost odvést daň z příjmů, sociální pojistné a zdravotní pojistné. Stačit vám k tomu bude pouze jeden formulář. Už nebudete muset vyplňovat daňové přiznání ani odevzdávat přehledy o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. Místo se třemi úřady tak budete komunikovat pouze s jedním, s finančním úřadem.
Když do režimu paušální daně vstoupíte, přijdete o možnost uplatnit všechny daňové slevy a úlevy. Tedy třeba slevu na poplatníka, na manžela či manželku, na děti či slevu na invaliditu. Stejně tak si nebudete moci odečíst úroky z hypoték a příspěvky na penzijní a životní pojištění, případně uplatnit další úlevy. Což je také jeden z důvodů, proč se přechod na paušální daň vyplatí jen některým živnostníkům.